Kitap: Işığın Karanlık Yolu

Kitap: Işığın Karanlık Yolu. Bu kitap, evrenimizin yapısındaki temel bilimleri herkesin anlayabileceği şekilde açıklamaya çalışan bilgiler içermektedir. Ayrıca evrenimizin işleyişi hakkında bir takım teorileri de içerir.

Işığın Karanlık Yolu kitabını kitapyurdu.com üzerinden satın alabilirsiniz.

Kitaptan bazı alıntılar:

Zaman bir harekettir. Bir çiçeğin açması, bir tohumun çimlenmesi, suyun akmasıdır. Zaman, içimizden akıp giden ve hareket eden uzaydır.


Büyük patlama, zamanda çok kısa bir andır. Bu an, madde ve uzay tarafından genişletiliyor. Eğer madde ve uzay oluşmasaydı her şey büyük patlama ile başlayıp bir anda son bulacaktı. Ancak evrenimizdeki madde ve uzay, iç taraftan zamanı ve uzayı genişleterek bizlere yaşamak için zaman veriyor. Üretilen bir zaman yok aslında. Sadece esnetilip genişletilen, hızlandırılıp veya yavaşlatılan bir zaman var. Zaman da fiziksel bir varlıktır. Tıpkı madde ve uzay gibi. İşte biz bu zamanın fiziğini ve matematiğini arıyoruz.

Kara delik zamanı yavaşlatıyor. Kütleli cisimler zamanda geri kaldığı ve bizim zamanımızdan uzaklaştığı için kara delikte yok olduğunu düşünüyoruz. Ama yok olmuyorlar. Zamanda geri kalıyorlar ya da biz hızlı gittiğimiz için onları göremiyoruz. Baktığımızda kapkara bir delik görüyoruz. Aslında biz geçmişe bakıyoruz. Çünkü kara delik zamanda yavaşlıyor. Gördüğümüz karanlık, sadece geçmişin karanlığı.

Işığın Karanlık Yolu kitabını kitapyurdu.com üzerinden satın alabilirsiniz.