ip kamera port yönlendirme ayarı

ip kamera port yönlendirme ayarı - ip gönderme programı
ip kamera port yönlendirme ayarı ip gönderme programı

ip kamera port yönlendirme ayarı için öncelikle bilmeniz gereken bunu neden yaptığınızdır. Bir ip kamera aldınız ve internet modenize bağladınız. Daha sonra iş yerinize yada güvende tutmak istediğiniz evinize yukardaki şekildeki gibi taktınız. Bu ip kamerasını dünyanın herhangi bir yerinden izleyebilmek için bir kaç ayar yapmanız gerekmektedir.

Genelde ip kameralar üzerlerinde bir web sunucu barındır. Kullanım kılavuzundaki ayarları kullanarak ip kameranızın web arayüzünden bağlanın. ADSL yada diğer tip internet modeminizin yerel ağda dağıttığı yerel bir ip adresiniz ip kameranıza verin. Sabit bir ip vermelisiniz çünkü adsl modeminizden ip kamera port yönlendirme ayarı yapmak için örnek olarak ZyXEL bir modemde : 192.168.1.2 IP adresli ip kameranız olsun. Bu uygulamayı gerçekleştirmek için; Cihaza web arayüzünden bağlanıp. “Ağ Ayarları” menüsü altındaki “NAT” linkine tıklayınız.

  1. Açılan sayfada “Yeni kural ekle” butonuna tıklayınız. Burada “Hizmet Adı” kısmındaki seçeneklerden web sunucu için WWW seçiniz. (80. port)
  2. “Sunucu IP Adresi” kısmına ise yönlendirmenin yapılacağı bilgisayarların IP adreslerini giriniz. (örnek: 192.168.1.5)
  3. WAN arayüzü bölümünden Internet için kullanmakta olduğunuz bağlantıyı seçiniz. Yönlendirmiş olduğunuz portlara yönelik istekler VDSL bağlantı üzerinden gelecekse WAN Arayüzü bölümünden “MyISP_PTM”, ADSL bağlantı üzerinden gelecekse “MyISP_ATM” değerini seçiniz.
ip kamera port yönlendirme ayarı
ZyXEL-modem-port-ayar

www.whatismyip.com adresinden internete bağlandığınız gerçek ipnizi öğrenin. Bu ip adresinden dünyanın herhangi bir yerinden ip kameranızı izleyebilirseniz  ip kamera port yönlendirme ayarını doğru olarak yapmış olursunuz.

Piyasada bir çok modem seçeneği bulunmaktadır. Sizin de modem markanıza göre ip kamera port yönlendirme ayarı ip kamera klavuzundan yada internet üzerinden arama yaparak yapabilirsiniz.

Burada buip kamera port yönlendirme ayarı neden yaptığımızı tekrar hatırlatalım. İnternet üzerinde yada yerel ağımızda bilgisayar, ip kamera yada diğer elektronik cihazlarımızın birbiri ile haberleşmesi için ip adreslerine ihtiyaç duymaktadır. Yerel ağdakiler 192.168.1.5 gibi yerel ip leri kullanırlar. Ancak bu yerel ipler internette kullanılamaz. İnternet üzerinde gerçek ip denilen ipler kullanılır. Modeminiz kurulup internete bağlandığında, internet servis sağlayıcınız modeminize bir gerçek ip atamaktadır. Eğer sabit ip kullanmıyorsanız bu ip her modem kapatılıp açıldığında değişecektir. İşte bu yüzden ip kameranıza uzaktan bağlanabilmeniz için modeminize atanan bu gerçek ipyi bilmek zorundasınız. Eğer hiçbir port yönlendirme yapmazsanız modeminizdeki gerçek ip adresini internet tarayınıza girdiğinize bağlantınız modemde kalacaktır. ip port yönlendirme ayarlarını yaptığınızda yani 80. portu ip kameranıza vasayalım 192.168.1.5 yerel ip adresine yöndendirdiğinizde ip kamera görüntüsüne ve diğer ayarlarına ulaşabileceksiniz.

Yazar: hilspot.com