Redmi Airdots Aldım Replika mı Orjinal mi?

Xiaomi Redmi Airdots koblosuz bluetooth kulaklıklar, uygun fiyatları ile dikkat çekmektedir. Ancak bu ürünlerin oldukça fazla replikası üretilmektedir. Tüm bu ürünler Çin tarafından üretilip dünyaya satılmaktadır.

Xiaomi Redmi Airdots koblosuz bluetooth kulaklıklar için; Çin versiyonu ve global versiyonu diye iki türden bahsediliyor. Çin versiyonları Airdots, global versyionları Earbuds diye geçiyor. Ülkemizde ucuza satılan çoğu kulaklık Çin versiyonudur.

Global versiyonu yani Earbuds modelinin kontrol için Xiomi’nin ürün kontrol sitesinden aldığınız ürünün kutusundaki 20 karakterlik kodu girerek kontrol edebilirsiniz.

Çin versiyonu yani Xiaomi Redmi Airdots koblosuz bluetooth kulaklıklar için bu bandrol bulunmuyor. En azından bizim satın aldığımızda yoktu. Xiaomi Redmi Airdots koblosuz bluetooth kulaklıklar orjinalliği kontrolü için;

  • Kutu açılma yerinde en azından bir açma bandıyla kapalı olduğuna emin olun.
  • Kutusundaki tırtıklı kabartmalı dokusunu elinizle hissetmelisiniz. Taklit olanların kutusunda bu doku bulunmayabilir. Ayrıca rengini, kulaklık şarj kutusunun rengi parlaklığı size bir fikir verebilir.
  • Kulaklığın silikonu çıkarıp baktığınızda, üretim yılı ve numaralar olmalıdır. Bu CMIIT ID’dir. CMIIT ID: Çin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kayıtlı Cihazlar numarasıdır. Aynı zamanda kutunun arka tarafından da bulunur. Bu CMIIT ID numarası ile Çin’de üretilmiş kayıtlı bir cihaz olduğunu gösterir.
  • Orjinal ürünlerde şarj kablosu bulunmamaktadır.
  • Son olarak Xiaomi Redmi Airdots arka kapağındaki üretim numarasından modelini kontrol edin. Satın aldığını ürün doğrumu diye baklamısınız.

Ülkemizde de birçok satıcı bu replikaları yada Çin sürümlerini satmaktadır. Bu yüzden son tavsiyemiz ürünleri orjinal satış yerlerinden tedarik etmenizdir. Zaten Xiaomi Redmi Airdots koblosuz bluetooth kulaklık fiyatları uygundur. Yüz küsür lira daha verin orjinalini alın. Earbuds alırken daha dikkatli olun. Çünkü Earbuds global versiyonu ve daha pahalıya satılıyor ve taklidi en çok yapılan Earbuds’dır. Xiaomi Redmi Airdots koblosuz bluetooth kulaklık genelde ucuz olduğu için taklidi daha azdır.

Önemli Uyarı: Eğer kutuyu açarsanız kulaklık gibi kişisel ürünlerin iadesi olmuyor. Bu yüzden kutuyu açmadan iyice inceleyin ve araştırın.