Samsung Galaxy J5 Prime Ekranı IPS Mi?

Samsung Galaxy J5 Prime Ekranı

Samsung Galaxy J5 Prime Ekranı IPS Mi ? Samsung Galaxy J5 Prime ekranı özellikleri bir çok sitede TFT LCD olarak geçmektedir. Bu biraz yanıltıcı veya eksik bir bilgidir. Normalde Samsung Galaxy J5 Prime ekranı PLS TFT’dir. PLS TFT, IPS LCD ile aynı özelliktedir. IPS LCD LG’nin geliştirtirdiği bir teknolojidir ve kendi panellerinde kullanmaktadır. Diğer üreticilerde benzer teknolojiler üretmiş ve farklı isimler vermişlerdir. Bir çok satış sitesi de bu kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için doğrudan IPS LCD olarak göstermektedir.

Bir ürün ekran özelliğinde IPS LCD görüyorsanız paneli LG üretmiştir. Samsung genelde amoled ekran kullanmaktadır. Ancak biraz daha hesaplı fiyat sunduğu telefon modellerinde PLS TFT ekran kullanmaktadır. Bu ekran IPS LCD’ye benzer özelliklerdir. IPS LCD ve TFT LCD arasındaki farkı makalemizde anlatmıştık. PLS TFT içinde PLS TFT Nedir? makalemizi okuyabilirsiniz. IPS LCD LG Electronics’in geliştirği bir teknolojidir. Bir cihazın ekranı IPS LCD deniyorsa o LG bir paneldir.

Samsung Galaxy J5 Prime Ekranı Teknik Özellikleri:

Tipi: PLS TFT kapasitif dokunmatik, 16 milyon renk
Değerler: 5.0 inç, 68.9 cm2 (~69.4% ekran gövde oranı)
Çözününürlük: 720 x 1280 piksel, 16:9 oranı (~294 ppi yoğunluk)
Koruma: Corning Gorilla GlassTipi bölümündeki PLS TFT anlattığımız gibi IPS LCD ile aynı teknolojiye sahiptir.
16 milyon gerçek dijital rengin tamamını desteklemektedir. Normalde doğada sonsuz renk bulunur. Dijital ortamda renkler kımızı, yeşil, mavi renklerinin karışımıyla elde edilir. Buda 256x256x256 çarpımından oluşan ve yaklaşık 16 milyona tekabül eden bir renk olasılığıyla sınırlanmaktadır.
Çözününürlüğü HD’dir. ppi: inç kare başına düşen piksel yoğunluğudur. 1 inç 2,54 cm’dir. 294 ppi çok netlik istemeyenlerin işini görür. Çoğu üst düzey ve pahalı telefonlarda ppi 400’ün üstündedir. Zaten Samsung bu telefonu fiyatını düşük tutabilmek için yapmış. Telefonda çok oyun oynamayan sadece işimi görsün diyenler için tavsiye edilebilecek bir telefondur.