Bitcoin Diamond

Bitcoin Diamond Kasım 2017 de bir Bitcoin hard forku olarak ortaya çıktı. Resmi sitesi bitcoindiamond.org  olan Bitcoin Diamond, klasik kripto para iddialarıyla ortaya çıktı. Bunlar kredi kartından daha iyi, nakit paralardan daha iyi ve hızlı olduğudur.

Soft Fork :

Soft fork kripto para sisteminde yapılan geriye doğru uyumlu olarak yapılan ve blok zincirini değiştirmeyen güncellemelerdir.

Hard Fork :

Geriye doğru uyumlu olmayan ve blok zincirini değiştiren büyük güncellemelerdir. Bu çatallanmaya herkes uymak zorunda değildir. Eğer tüm ağ yeni sistemi kabul etmezse, eski sistem yeni sistem iki ayrılan çatallanmayla yoluna devam eder.

2017 yılında, Team Evey ve Team 007 adlı iki Bitcoin madencisi, ağın Bitcoin Core adlı protokolünü değiştirmeye karar verdi. Bitcoin’in çalıştığı şekilden daha iyi geliştirebileceklerini düşündüler. Evey ve 007, geliştirilmiş protokolleri olan Bitcoin Diamond’ı seçti. Team Evey ve Team 007, bu hedeflere ulaşmayı düşündükleri Bitcoin protokolüne değişiklikler yazdı. Bitcoin Diamond çatalı (forku) 24 Kasım 2017’de gerçekleşti.

İlk çıktığında Bitcoin Diamond, üreticileri tarafından fazla tanıtılmadığı için eleştirildi. Ayrıca Bitcoin Diamond üreticileri kendilerini de tanıtmadılar. Kendierini Team Evey ve Team 007 adında iki Bitcoin madencisi grup olarak kendilerini tanıttılar.

Bitcoin’den Farklı Olarak Bitcoin Diamond’ın Getirdikleri;

Daha hızlı işlem süreleri: Çoğu kripto para, işlemlerin tamamlanması için gereken süreyi azaltmaya çalışıyor. Bitcoin ağı sadece saniyede yaklaşık 2-7 işlem gerçekleştirebilir. Mastercard ve Visa gibi ödeme işleme hizmetleri saniyede binlerce işlemi işleyebiliyor. Bitcoin Diaond (BCD) ekibi kendi paralarını daha hızlı olduğunu iddia ediyor.

Daha düşük işlem ücretleri: Bitcoin ağındaki her işlem için bir ücret alınır. Son yıllarda işlemler için ücretler çok yükseldi. Bitcoin Diamond ile daha düşük ücretle işlem gerçekleşebiliyor.

Daha fazla yeni kullanıcıya ulaşma: Bitcoin çok pahalı hale geldi. Bugün (14.09.2018), bir Bitcoin 6,500 USD’den daha değerli. Bu, yeni kullanıcıların bir Bitcoin almasını çok zorlaştırıyor. BCD’in üreticileri, Bitcoin’in sadece parası olanları değil herkes için olması gerektiğini düşünüyorlar.

BCD ve BTC işlemleri arasındaki benzerlikler nelerdir, farklılıklar nelerdir?

Bitcoin (BTC) / Bitcoin Diamond (BCD) İşlem Benzerlikleri :

Bitcoin ve BCD, kullanıcıların bilgileri depolayabilecekleri ve aktarabilecekleri ağlardır. Tüm bu bilgiler blok zinciri denilen büyük veritabanlarında saklanır. Bir blok zinciri, ağ üzerinde yapılmış olan tüm işlemlerin çok uzun bir listesidir. Blok zinciri verileri, düğüm (node) adı verilen binlerce bilgisayar arasında saklanır.

Yeni işlemler blok adı verilen gruplara yerleştirilir ve blok zincirine eklenmeden önce geçerli olduklarından emin olmak için düğümler tarafından kontrol edilir. Madenciler, hem Bitcoin ağı hem de Bitcoin Diamond ağındaki işlemlerin işlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Her iki platformda da bir işlem bilgisi bloğunu işlemek için 10 dakikalık zaman gerekir.

Her iki ağ da işlem süresini hızlandırmak için yıldırım ağını (lightning network) kullanmayı istiyor. Team Evey ve Team 007, Bitcoin Diamond’ın 31 Temmuz 2018’de lightning network kullanmaya başlayacağını açıkladı ve aynı söz verilen tarihte Bitcoin Diamond güncellenerek lightning networke geçiş sağlandı.

Lightning Network :

Lightning network, kullanıcıların gerçek zamanlı işlemlerin ana blok zincirinden uzaklaşabileceği mini ağlar oluşturmasına olanak tanır. Bitcoin blok zinciri çok büyük olduğu için ve her işlem onayı için 10 dakikalık bir zaman gerektiğinden lightning network geliştirildi. Lightning network  Ethereum‘da olduğu gibi akıllı sözleşmelere benzer şekilde çalışır. Bu işlemler daha sonra kontrol edilir ve bir bütün olarak ana blok zincirine eklenir. Bu işlemlerin (transaction) çok hızlı yapılabilmesini sağlar.

Bitcoin ve Bitcoin Diamond Farkları:

Daha büyük blok boyutu: Standart Bitcoin blokları 1MB’lık işlem bilgisine sahiptir. Bitcoin Diamond blokları 8MB tutuyor. Bu, her iki platformda aynı blok süresine (10 dakika) sahip iken, Bitcoind Diamond ağının sekiz kat fazla bilgi işlediği anlamına gelmektedir.

Daha yüksek toplam arz: Toplam Bitcoin kaynağı 21 milyon coin. Toplam Bitcoin Diamond arzı 210 milyondur. Bitcoin Diamond (BCD) ekibi, daha büyük bir arzın, her bir madeni paranın fiyatını tüm kullanıcıların için erişilebilir bir seviyede tutacağını düşünmektedir.

Daha kolay madencilik: Madenciler, blok zincirinde gerçekleştirdikleri görevler için kripto para alırlar. Bu görevler çok fazla bilgisayar işlem gücü gerektirir. Bitcoin ağındaki madenciler, görevlerini tamamlamak için ASIC madencileri olarak adlandırılan güçlü ekipman kullanırlar. ASIC madenciliği genellikle yüzlerce makineyle büyük depolarda yapılır. Yüksek sesli, pahalı ve çok ısı üretirler. Bu, Bitcoin topluluğunun üyelerinin çoğunun Bitcoin üretemeyeceği anlamına gelir. Team Evey ve Team 007 bunun adaletsiz olduğunu düşünerek madenciliği neredeyse tüm kullanıcılar için yapılabilecek düzeye getirmektedir.

Bitcoin Diamond Güvenilir mi?

Blok zincirleri bilgi depolamak ve aktarmak için çok güvenli bir yoldur. Kredi kartları, Google ve Facebook gibi büyük şirketler, sınırlı sayıda merkezi sunucudaki bilgilerimizi saklar. Bu sunuculara saldırılırsa, bilgilerimiz riske girebilir. Blok zinciri, binlerce farklı bilgisayardaki bilgiyi yaydığından siber saldırmayı zorlaştırıyor, güvenli olmasını sağlıyor.

Blok zinciri teknolojisinin ana güvenlik özelliklerinden biri şifrelemedir. Özel kişisel bilgiler bilgisayar kodu kullanılarak saklanır. Bazı Bitcoin eleştirmenleri, yeterli kullanıcı bilgisinin şifrelenmediğini düşünmektedir. Örneğin, tüm işlemler ve miktarları, Bitcoin ağını kullanan herkes tarafından görülebilir. Bu, kullanıcıların gerçek kimliklerini, kamu ve diğer kuruluşlar için oldukça kolay bir şekilde izleyebilir. Bitcoin Diamond’ın arkasındaki ekip ilk etapta, daha fazla kullanıcı bilgisini şifrelemek istedi. Ancak, sonradan Bitcoin Diamond’a daha fazla gizlilik özelliği eklememeye karar verdiler. Kamu otoritelerinin gizliliği esas alan kripto paralara kısıtlama veya yasaklama getireceklerini düşündüler.

Bitcoin Diamond satın almak isterseniz Malta menşeili büyük bir borsa olan Binance üzerinden alıp satabilirsiniz.