Uzaktan Ebeveyn Kontrol Sistemi

Uzaktan Ebeveyn Kontrol sistemi UEKS; çocuklarınızın evde siz yokken izleyebilmenizi sağlayan bir sistem önerisidir. Ebeveyn kontrol sistemi; bir veya birden fazla ip kamera ve bir ip takip yazılımından oluşmaktadir.

Uzaktan ebeveyn kontrol sistemi bağlantı şeması
UEKS Uzaktan Ebeveyn Kontrol Sistemi Bağlantısı

Uzaktan ebeveyn kontrol sistemini kurabilmek için ilk şart, kurulum yapacağınız yerde sürekli internetin bulunmasıdır. Elektrik kesintilerinde sistem çalışmayacaktır. Bunun için kesintisiz güç kaynağı kullanmayı düşünebilirsiniz. İkinci adım bir ip kamerası temin etmenizdir. Bu ip kamerayı izlemek istediğiniz yere kurulum yapıldıktan sonra aynı modeme bağlı ortak interneti paylaştığınız bir bilgisayardan ip kameranızın yerel ip sini (192.168.1.5 gibi) herhangi bir internet tarayıcısından izleyebilirsiniz. Buradaki esas sorun bu ip kamerayı internet üzerinden izleyebilmektir.Bir ip kamerasını uzaktan internet üzerinden izleyebilmek ve kontrol edebilmek için iki şeye ihtiyacınız var. Birincisi ip kameranın bulunduğu yerdeki internet ip adresine. İkincisi ip kameranın bulunduğu yerdeki internet modeminden ip kameraya port yönlendirmesi yapılması gerekmektedir. Port yönledirme için ip port yönlendirme adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz. Genelde internet ip adresleri değişkendir. Sabit bir internet ip adresi alabilmeniz için ayrıca ücret ödemeniz gerekmektedir. Burada uzaktan ebeveyn kontrol sisteminin ip takip yazılımı devreye giriyor.

Uzaktan ebeveyn kontrol sistemindeki ip takip yazılımı; ip kameranızın bulunduğu yerdeki bilgisayara kurularak. Sizin elektronik posta adresinize ip değişikliklerini size otomatik olarak bildiriyor. Eğer ip kameranızın bulunduğu yerdeki internet modem ayarlarını yapmışsanız, elektronik postanıza gelen ip linkine tıklayarak dünyanın herhangi bir yerinde internet üzerinden ip kameranızı izleyebilir ve kontrol edebilirsiniz. Piyasada çok özellikli ip kameralar bulunmaktadır. Güvenliği önem veren kaliteli bir ip kamerası edinmenizi tavsiye ederiz.Önemli uyarı ve hatırlatma! Uzaktan ebeveyn kontrol sistemi gibi sistemler kötü maksatlı kullanılmamalıdır. Bu amaçla özellik ip kontrol yazılımı özellikleri sınırlı tutulmuştur. Yazılım sadece değişen ipleri takip etmekte be elektronik postanıza bildirmektedir. Kurulan bilgisayarda yaptığı ek bir işlem yada kayıt bulunmamaktadır. Oluşabilecek her türlü aksaklık sistemi kurup kullananlara aittir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.