DVI HDMI Farkı

DVI HDMI Farkı: Öncelikle ikisi de sayısal sinyal iletim bağlantı türleridir. Genellikle bilgisayar, televizyon gibi elektronik cihazların daha kaliteli görüntü verebilmesi için sayısal olarak görüntünün iletilebilmesi gerekmektedir. Çünkü eskiden beri kullandığımız VGA kabloları analog sinyallerin iletilmesini sağlar. Analog sinyaller gürültüye daha çok hassastır. Analog sinyal çözününürlüğü çok daha düşüktür. Sayısal sinyaller bir ve sıfırlardan oluştuğu için bilgisayar işlemlerine çok daha uygundur. Sayısal sinyaller ayrıca gürültüden de çok az etkilenirler.

HDMI (High Definition Multimedia Interface); ses ve video verilerini sıkıştırılmadan sayısal olarak aktarabilmek için geliştirilmiş bağlantı tipidir.

DVI (Digital Visual Interface); LCD ekranlar ve dijital projeksiyon cihazları için geliştirilmiş bir bağlantı tipidir. HDMI ile kısmi olarka uyumludur. İki bağlantı türüde sayısaldır. DVI bağantı HDMI bağlantıdan farklı olarak sıkıştırılmış görüntü verisi iletir. En önemli farklardan birisi de DVI bağlantıda ses verisi bulunmaz. HDML bağlantı türünde hem ses hem de görüntü bilgisi iletilir.

DVI-D Dual Link Fotosu
DVI-D Dual Link Fotosu

Gün geçtikçe DVI baağlantıdın yerini lisans zorunluluğu olmayan DisplayPort bağlantı almaktadır. DisplayPort’tan HDMI bağlantıya çok basit dönüşüm uçları bulunmaktadır.

DVI Tipleri:
DVI-A (DVI Analog) bağlantıda sadece analog sinyaller iletilmektedir. DVI-D (DVI Digital) bağlantıda sadece dijital sinnyaller iletilmektedir.
DVI-I (DVI Integrated) bağlantıda ise hem sayısal hem de analog sinyaller iletilebilmektedir. (entegre - digital ve analog)
M1-DA bağlantıda hem sayısal, hem analog ve hemde USB sinyaller iletilmektedir.
DVI-D Single Link Bağlantı Kablosu Foto
DVI-D Single Link Bağlantı Kablosu Foto

DVI-D single link DVI bağlantı tipinde DVI-I bağlantısına göre daha az metal pinden oluşmaktadır. DVI-D single link 18+5 pin bağlantısına sahiptir.

DP DisplayPort Fotosu
DP DisplayPort Fotosu
DVI-I Dual Link Fotosu
DVI-I Dual Link Fotosu

DVI-I dual link bağlantı tipi 24+5 pine sahiptir. DVI dual link bağlantı tipinin 24+1 pinli tipleri de bulunur. 24+5 pinli olan DVI-I bağlantı ucunundeki pinleri sökerek 24+1 DVI dual link bağlantı ucu elde edebilirsiniz.

DVI-I ve DVI-D Farkı
DVI-I ve DVI-D Farkı
DVI-D Dual Link HDMI Çevirici Bağlantı Kablo Fotosu
DVI-D Dual Link HDMI Çevirici Bağlantı Kablo Fotosu

DVI türlerinden birbirine, DVI bağlantılarıdan HDMI tipine dönüşüm bağlantıları oldukça ucuzdur. Çünkü dönüşüm sayısaldan sayısala yapılmaktadır. Eğer analogtan sayısala ya da sayısaldan analoğa bir dönüşüm olsaydı işlem daha karışık olacaktır. Arada mutlaka aktif bir cihazın çevirme işlemi yapması gerecekti. Bu yüzden analog bir bağlatı türü olan VGA’dan HDMI ya da VGA’dan DVI bağlantı türleri dönüşüm aparatları pahalıdır. Pahalı olmakla birlikte çokta güzel görüntü veremeyecektir. Eğer sizinde kullandığınız cihazlarda sayısal bağlantılarınız mevcut ise mutlaka sayısal bağlantılar üzerinden görüntü cihazlarınızı kullanmanızı tavsiye ederiz

DVI HDMI bağlantı uçlarının ikiside sayısal sinyallerin iletilmesini sağlanyan bağlantı türleridir. İkisi de net ve kaliteli bir görüntü sağlarlar. HDMI ile DVI’ın en belirgin farkı DVI bağlantıda ses bulunmamasıdır