Power Arızası Nasıl Anlaşılır?

Power arizasi nasil anlasilir, tespiti oldukça basittir. Genelde gelen arızalı bilgisayarlar düğmesine basılınca hiç tık yok şeklinde gelir. Burada arızanın powerda mı, ana kartta mı, işlemcide mi olduğunun tespiti gerekir.

Genel arızacılık başlangıcı gücü takip etmektir. Prizden, kablodan bilgisayara elektrik geliyor mu, öncelikle priz yada kablo sağlam mı ona bakılması gerekir. Piriz  ve kabloyu kontrol kalemiyle kontol edebilirisiniz. Bende digital bir kontrol kalemi var, kablo üstünden de kontrol yapabiliyorum.

Benim baktığım kasa atx ve kasa içindeki yeşil led yanıyor. Demek ki gücün kasaya gelmesinde sorun yok.  Burada powera ana kartın power düğmesine basıldığında gücü açması gerekir. Yani problem ana kartta yada power arizasi var.

Güç kaynağını kontrol etmek için öncelikle ana karta ve disklere takılı tüm güç kablolarını sökelim.

Yukarıdaki şekillerde 24 pinli güç kablosu ve anakart üzerindeki soket görünmektedir. Bu sokete şeklinden dolayı güç kablosunu yanlış takamazsınız. Bilgisayar parçaları genellikle böyledir. Bir parça bir yere oturmuyorsa yeri orası değildir, asla çok zorlamayın.

Şimdi gelelim power arizasi kontrolüne; tüm güç kablolarını ana karttan ve diğer disklerden çıkarmıştık, 24 pinli güç kablosunu elimize alalım. Burada yeşil kablo ile hemen yanındaki veya ikinci yanındaki siyah kabloyu kısa devre (şöntleme) yapmamız gerekir.

24 pinli güç kablosu şöt-ntleyerek çalıştırarak power arizasi tespiti

Şöntleme için yukarıdaki resimdeki gibi bir tamir cımbızı yada ataç gibi bir iletken telde kullanabilirsiniz. Bunu yaptığınızda power sağlamsa çalışacaktır. Fan sesini duyarsınız zaten. İnternnetten pinlerinize uygun voltajları öğrenip avometre ile tek tek ölçebilirsiniz. Burada her rengin voltajı ayrıdır.

24 pinli güç kablo renk ve voltaj değerleri;

Pin, Ad Kablo rengi, Açıklama
1, +3.3V, Turuncu, +3.3 VDC
2 ,+3.3V, Turuncu, +3.3 VDC
3, COM, Siyah, Toprak
4, +5V, Kırmızı, +5 VDC
5, COM, Siyah, Toprak
6, +5V, Kırmızı, +5 VDC
7, COM, Siyah, Toprak
8, PWR_ON, Gri, Güç iyi
9, +5VSB, Mor, +5 VDC Standby
10, +12V1, Sarı, +12 VDC
11, +12V1, Sarı, +12 VDC
12, +3.3V, Turuncu, +3.3 VDC
13, +3.3V, Turuncu, +3.3 VDC
14, -12V, Mavi, -12 VDC
15, COM, Siyah, Toprak
16, PS_ON#, Yeşil, Güç kaynağı aç
17, COM, Siyah, Toprak
18, COM, Siyah, Toprak
19, COM, Siyah, Toprak
20, NC, Beyaz, -5 VDC (ATX12V v2.01 versiyonda kaldırıldı)
21, +5V Kırmızı, +5 VDC
22, +5V, Kırmızı +5 VDC
23, +5V, Kırmızı +5 VDC
24, COM, Siyah, Toprak

Voltaj değerlerini kontrol ettiğinizde değerler normal ise güç kaynağınız çalışıyor demektir.