Ölü Piksel Testi

Ölü piksel testi, yeni bir lcd ekranlı cihaz aldığınız zaman dikkat edilmesi gereken bir konudur. Lcd televizyonlarda, dizüstü bilgisayarlarda ve lcd monitörlerde çok önemlidir. İlk satın almada çok dikkat etmelisiniz. İyi elektronik satıcı firmaları size ürünü teslim etmeden önce test etmektedir.

Lcd ekranlar; kırmızı, yeşil, mavi renklerinden oluşan üçlü nokra grubuna piksel denir. Bir pikselde beyaz renk oluşması için bu üç rengin de yanması gerekir. Bu yüzden ölü piksel kontrolünde beyaz renk çok önemlidir. Siyah rengin oluşmasında da hepsinin kapalı olması gerekir. Bu üçlüden biri ışık sızdırırsa tam siyah olmaz. Bu yüzden ölü piksel testinde beyaz, siyah, kırmızı, yeşil, ve olmak üzere beş renk kullanıyoruz.

HD Ekran Ölü Piksel Testi için Renkler:

Full HD Ekran Ölü Piksel Testi için Renkler:4K Ekran Ölü Piksel Testi için Renkler:

Yukarda görülen renkleri bilgisayarınızda alacağınız tvde yukarıdaki resimlere tek tek tıklayıp “F11” tuşuna basarak tam ekran yapıp renk bozukluğu var mı diye tüm alanları kontrol edebilirsiniz.  Tam ekrandan çıkmak için tekrar “F11” tuşuna basabilirsiniz.Ayrıca yukarıdaki resimleri tıklayarak cep telefonunuzda da ölü piksel varmı diye kontrol edebilirsiniz.. Bu resimleri aşağıdan indirip kendi ekran boyutlarına göre ayarlayabilirsiniz.Resimleri buradan indirebilirsiniz.

Ekler