Kripto Para Nedir?

kripto para nedir

Kripto para nedir? İlk kripto para Bitcoin 2009 yılında icad edildi. 2013 yılına kadar pek bilinmedi ve değer kazanmadı. Ancak 2013 yılından sonra hızla değer kazandı. Şuanda 1500 den fazla bir kripo para mevcuttur.  Bu kripto paraların Mart 2017 itibariyle piyasa değeri yaklaşık 454 milyar doların üzerindedir.

Kripto para sanal olarak bilgisayar ortamlarında üretilen, hesaplaması zaman ve işlem gücü gerektiren algoritmalardan oluşmaktadır.  Gerçek dediğimiz para da -fiat para deniyor- aslında bir kağıt parçası. Kağıt paraları devletler basar, kripto parayı da bilgisayar ortamlarında çalıştırılan algoritmalar basar.

kripto para nedir

Kağıt paraların arkasında devletler olduğu için devlet güvencesindedir. Kağıt paranın değeri devletlerin ekonomik, siyasi ve askeri gücüyle orantılıdır. Ancak politik oalrak dalgalanmaya müsaittir.  Kripto paralarda oldukça dalgalıdır ancak dalgalanmalar tamamen piyasada oluşur. Kripto paralar geleceğin para birimi gibi gözüküyor. Para basmak artık sadece devletlerin tekelinde olmayacak. Çünkü para basmak karlı bir iştir. Sizde gerekli donanımları sağlayarak kripto para basabilirsiniz.

Kripto para madenciliği yapacak kadar bütçeniz yoksa Binance üye olarak, güvenli bir şekilde alıp satabilirsiniz.